gabinet dentysty

Leczenie zachowawcze czy endodontyczne? Protetyka, implantologia oraz inne dziedziny stomatologiczne nie zawsze są nam znane z nazwy. Wypełnianie ubytków, usuwanie próchnicy czy leczenie kanałowe mówią już zdecydowanie więcej i to właśnie z tych powodów udajemy się najczęściej do gabinetu dentystycznego. Wizyta u dentysty może mieć również charakter profilaktyczny.

LEKARZ, DENTYSTA, STOMATOLOG?

Które z tych nazw są właściwe? Stomatolog i dentysta używane są naprzemiennie i znaczą to samo. Ale czasami zapomina się, że dentysta (lub stomatolog!) jest też lekarzem. Przed podjęciem leczenia skończył studia medyczne i odbył liczne praktyki. Lekarz dentysta tak jak każdy przedstawiciel innej specjalizacji medycznej powinien więc wzbudzać zaufanie i zapewniać komfort. W swoim fachu zajmuje się między innymi:

  • Leczeniem kanałowym
  • Uzupełnianiem ubytków oraz odbudową zęba
  • Chirurgią w obrębie szczęki, szyi i głowy
  • Wypełnieniami zębów
  • Usuwaniem kamienia i osadu

STOMATOLOG DZIECIĘCY

Dentysta dla dzieci (pedodoncja) ma trochę inną pracę niż stomatolog ogólny. Dlaczego?

  • Pracuje na mniejszej jamie ustnej, produkującej większa ilość śliny.
  • Pacjent jest bardziej zniecierpliwiony.
  • Zajmuje się usuwaniem i leczeniem zębów mlecznych – czego naturalnie nie ma już u dorosłych.
  • Koryguje i może wcześnie wykryć wady zgryzu.
  • Przygotowuje świadomość dziecka na zagrożenia związane z zaniedbaniem jamy ustnej.

DLACZEGO DENTYSTA DLA DZIECI WZBUDZA STRACH?

Strach przed dentystą u większości dzieci bierze się z błędów wychowawczych. Rodzice straszą dzieci wizytą u dentysty, opowiadają historie o swoich złych doświadczeniach i koncentrują się na tym co negatywne. Niewiele wspominają o korzyściach jakie niesie ze sobą zdrowa jama ustna i prawidłowa higiena zębów. Pojawiający się w dzieciństwie lęk, trudno jest później zniwelować, stąd nawet wielu dorosłych pacjentów boi się gabinetów stomatologicznych.

STRACH PRZED DENTYSTĄ A PROFILAKTYCZNA WIZYTA U DENTYSTY

W trosce o kształtowanie opinii dziecka, jego doświadczenia i odczuć, na pierwszą wizytę warto udać się na profilaktyczne spotkanie z dentystą. Może on zrobić wyłącznie przegląd zębów i opowiedzieć o swoim zawodzie. Takie spotkanie nie powoduje traumy, ale bezpiecznie wprowadza w świat dentystyczny. Stomatolog dziecięcy jest wyposażony w materiały diagnostyczne i dydaktyczne, co ułatwi wyjaśnienie pewnych zachodzących w obrębie zębów i dziąseł zjawisk.

OPRYSZCZKA A DENTYSTA

Wizyta u dentysty ma też pewne przeciwwskazania. Jeśli w okolicy ust nagle pojawi się opryszczka, a dentysta jest umówiony na ten sam dzień, trzeba odwołać leczenie. Infekcja wirusowa narażona na dodatkowe działania, może w bardzo szybkim czasie rozprzestrzenić się i zaszkodzić zdrowiu – nie tylko jamy ustnej.

ZNIECZULENIE U DENTYSTY

Dla złagodzenia bólu, a nawet jego całkowitego uśmierzenia, stosuje się powszechnie znieczulenie. Znieczulenie u dentysty jest wstępem do każdego leczenia. Dostępne dziś narzędzia są bezpieczne i korzystne dla przebiegu każdej wizyty, zwłaszcza u dzieci.

5 (100%) 3 głosów

4 Komentarzy

  1. Moja córka chodzi do tego samego stomatologa co ja zmaiast dziecięcego, ale on ma po prostu dobre podejscie do dzieci.

  2. Ja sie nie dziwie ze dzieci maja strach przed dentystą jak nie tlyko rodzice, ale wszyscy dookola straszą je jak bardzo to boli.

  3. Dobrze, że mi nie wyskakują opryszczki bo nawet ich leczenie jest samo w sobie upierdliwe, a w polaczeniu z bólem zęba to musi byc masakra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *